Evde Mum Yapımında Kullanılan Malzemeler

Mum eski zamanların zaruri ihtiyacı, günümüzün en önemli dekoratif öğesi... Romantik anların vazgeçilmez unsuru... Bu yazımızda evde mum yapımı ile ilgili detaylı bilgiler hazırladık.

Evde Mum Yapımında Kullanılan Malzemeler

Mum eski zamanların zaruri ihtiyacı, günümüzün en önemli dekoratif öğesi... Romantik anların vazgeçilmez unsuru... Bu yazımızda evde mum yapımı ile ilgili detaylı bilgiler hazırladık. İster evinizde dekorasyon amacı ile kullanın, isterseniz sevdiğiniz birine hediye edin.

Evde mum yapımının iki ana yolu vardır.

Eski Mumları Değerlendirmek

Bunlardan bir tanesi, eski mumları kullanarak elde edilen yöntemdir. Mumları fitillerinden ayırdıktan sonra, kolay eriyebilmesi için küçük küçük parçalara ayırın. Benmari usulü eritin, ancak mumun içerisine kesinlikle su kaçmaması gerekiyor. Eski mumlar tamamen eridikten sonra isterseniz karton bir bardağa, isterseniz cam bir bardağı fitili yerleştirerek mumu yavaş yavaş dökebilirsiniz. Karton bardağa koyarsanız mum soğuduğunda etrafından bardağı kesip çıkarabilirsiniz. Bu kolay mum yapımı şeklidir. İsterseniz mum eridikten sonra mumun yanarken güzel kokması için bir parça esans da ekleyebilirsiniz.

Eğer evde eski mumunuz yok ise standart beyaz mumları da satın alabilirsiniz.

 

 

Yeni Mum Üretmek

Diğer yol ise stearin ve parafin ile yapılan mumlardır. Evde mum yapımı malzemeleri size farklı gözükse de, bu malzemeler mumvemum.com sitesinden rahatlıkla temin edebileceğiniz ürünlerdir. Parafini kısık ateşte eritin ancak bu sefer benmari usulü değil, direk tencereyi kullanarak eritmelisiniz. Ancak tencereyi bir daha yemek için kullanamayacağını hatırlatmak isteriz. Bir müddet sonra stearini ekleyerek tamamen sıvı hale gelen kadar bekleyin. Daha sonrasında içerisinde istediğiniz renkte mum boyası ve esans ekleyerek fitili ile birlikte kaba boşaltabilirsiniz. İsterseniz sıvı mumu 3'e bölerek her bir parçasını farklı renkte oluşturup kat kat renkli bir görüntü elde edebilirsiniz. Aynı şekilde mum boyası ve mum kalıplarını da mumvemum.com'dan sipariş verebilirsiniz.