Mumun Tarihçesi

Mum Kaçıncı Yüzyılda Bulundu Mum Mısır ve Girit?te bulunmuştur. Michel tarafından duyurulmuştur. Mum antik Çağların en iyi ilk buluşları arasında yer alır. Özellikle donyağından yapılan mumlar, Avrupa?da ve Ortaçağ?da kullanılırlar.

MUMUN TARİHÇESİ

 

Mum Kaçıncı Yüzyılda Bulundu

 

Mum Mısır ve Girit’te bulunmuştur. Michel tarafından duyurulmuştur. Mum antik Çağların en iyi ilk buluşları arasında yer alır. Özellikle donyağından yapılan mumlar,  Avrupa’da ve Ortaçağ’da kullanılırlar.  Uzun yıllar geride bırakan bir listeye göre, toplam 71’ e yakın mum yapımcısı yaşamaktaydı. 1800’lü yıllarda mumların kalite ve yapımı bakımından stearik asidi üretilmiş ve kullanılmıştır. İlerleyen zamanlarda ise mum malzemeleri elde etmek ve yapmak açısından farklı işlemler öğrenilmiştir. Uygulanan stearik asit dışında başka önemli iki farklı malzeme de bulunarak denemiştir. İspermeçet  balinasında bulunan ve kafa boşluğunda yer alan ispermeçet ve parafin petrolün diğer ürünü olan. Bu buluşlardan çok daha sonra mumun kullanımında temel malzeme olan parafin ve streit asidi ile kullanımlar artmıştır.

 

Yanan bir mumdan asidin çıkması, fitil bölümündeki katı mumu sıvı hâle düşürür. Bu şekilde ise mum eriyerek fitilden yukarı süzülür, sonra ise ısı sebebi ile buharlaşmayı oluşturur. Bu durum döngü şeklini alması ile mumun bitimine kadar devam eder.

 

 

Mum Kaçıncı Yüzyılda İcat Edilmiştir

 

Mumun 19. Yüzyılda geliştirilmiş bir kalıp makinesi dizi kalıplar halinde oluşmaktadır. Bu kalıp dönüşümlü olarak metal bir tank aracılığı ile içerisindeki dizi kalıpları dengeler. Bu kalıpların soğuması ile beraber mumlar püskürtülür. Makinede bulunan fitil makaraları ise mum kalıpları içinden geçmesi sebebi ile pistonlara bağlı kalır. Burada mumlar soğur ve kalıptan çıkartılarak fitiller ile kesilir. Bu durum da ise mumlar paketlenerek satışa sunulur. Her şekilde kolay yöntemleri olan mumlar bütün tarz ortamlarda yerini alabilmektedir. Kullanılmadığı ortam yoktur mumun. Özellikleri de bulunduğu gibi kişiye göre de istenilen şekilde hazırlanıp ya da kişi istediği şekilde bulup satın almaktadır.