Mumların Evde Kullanımı

Yanan bir mum kadar sevimli ve hatta yatıştırıcı olabileceği gibi, açık bir alev olarak kalır ve potansiyel olarak tehlikelidir. Bu nedenle dikkatli kullanılmalıdır. Mumların sorumlu bir şekilde tadını çıkarmak için daima bu basit kuralları takip edin.

Yanan bir mum kadar sevimli ve hatta yatıştırıcı olabileceği gibi, açık bir alev olarak kalır ve potansiyel olarak tehlikelidir. Bu nedenle dikkatli kullanılmalıdır. Mumların sorumlu bir şekilde tadını çıkarmak için daima bu basit kuralları takip edin.


İlk adım: mum hazırlığı

Aydınlatmadan önce fitili 5mm'ye kadar kesin. Daha uzun bir fitil düzensiz yanmaya neden olabilir. Balmumu havuzunda yabancı cisimlerden (fitil süslemeler, kibritler vb.) Kaçının. Mum boyutuna göre ayarlanmış bir mumluk kullanın. Mum tutucuyu sabit ve ısıya dayanıklı bir yüzeye yerleştirin. Odanın iyi havalandırıldığından emin olun. Düzensiz yanma, damlama ve hatta kurumayı önlemek için hava akımlarından (cereyan, tavan vantilatörü vs.) uzak durun. Doğru kullanım ve yanma süresi için daima üreticinin önerileri ile tanışın. 


İkinci adım: mum yakma

Yanan bir muma asla dokunmayın veya hareket ettirmeyin, özellikle balmumu sıcak ve sıvı olduğunda. Aşağıdaki anormal davranışa sahipse mumu üfleyin: yüksek alev, titreyen, eşit olmayan yanma, kurum, aşırı damlama. Soğumaya bırakın, önceki önerileri takip edin ve rahatlayın. Tamamen aşağı bir mum yakmaktan kaçının. İdeal olarak, bir mum durumunda 50 mm ve bir kap için 12 mm olduğunda kalmayı bırakın. Ateş yakabilecek herhangi bir şeyin üzerine ya da yanına asla bir mum yakmayın. Yanmakta olan bir bir mumu gözetimsiz bırakmayın. Her zaman, mumları çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği yerlerde bulundurun, bunlar devrilebilir ve bir yangın yaratabilir. 


Son adım: güvenli söndürme

Bir mumu üflemek için daima bir mum tutucu kullanın. Bu, sıcak balmumu damlaması ve sıçramasını önler. Mum koymak için asla su kullanmayın. Termal şok, bir cam kabın kırılmasına ve su da sıcak balmumu sıçramasına neden olabilir. Mumya dokunmadan veya hareket ettirmeden ve gözetimsiz bırakmadan önce daima tam söndürmeyi bekleyin.