Evler İçin Tercih Edilebilecek Mum Kokuları

Hoş kokular yayan, evlerimizin, işyerlerimizin havasını değiştiren dekoratif mumlar bir çok yerden satın alınabileceği gibi kolayca aktar ve hobi dükkanlarından alınabilecek malzemeler ile çok daha ucuza mal edilebilir.

Evler İçin Tercih Edilebilecek Mum Kokuları

Hoş kokular yayan, evlerimizin, işyerlerimizin havasını değiştiren dekoratif mumlar bir çok yerden satın alınabileceği gibi kolayca aktar ve hobi dükkanlarından alınabilecek malzemeler ile çok daha ucuza mal edilebilir. Evde mal edilen ve tamamen benzersiz ve sizin zevklerinize göre şekillenen bu mumlar evlere harika birer dekorasyon ürünü olabileceği gibi harika  ve özel bir hediye de olabilir.

 

 

Kokulu Mum Yapımı

Peki kokulu mum nasıl yapılır? İhtiyaç duyulan malzemeler parafin, stearin, mum kalıbı, mum boyası, mum fitili ve esans yağlardan başka değil. Zevke göre kalıp, renk, ve esans seçmek mümkün. Öncelikle parafin yanıcı bir maddedir ve kullanırken dikkatli yaklaşılmalıdır. Aksi taktirde yanıklara ve tahrişlere neden olabilir. Çalışılan alandan çocukların uzak tutulması gerekmektedir.

 

 

Parafin bıçak ya da spatula ile kap içinde eritebilecek boyutta parçalanır. Parafinin üzerine 10 da 1 ve ya 1,5 oranında strearin eklenir. 1 Kilogram parafin için 100 - 150 gram stearin gerekmektedir. Başka bir kaba su konur ve ısıtılır. Parafin - strearin karışımının bulunduğu kap ısınan su dolu kaba yerleştirilir. Yani karışım benmari usulü eritilmeye bırakılır. Bu aşamada suyun bitmemesine dikkat edilmelidir. Karışım tamamen eriyince istenilen oranda boya yavaş yavaş eklenir. Ardından istenilen esanslar 2 - 3 damla eklenir. İstenilen kokunun miktarına göre bu damla sayısı arttırılabilir. Fitil eriyen karışıma batırılıp mumlanır. Kalıp yağlanır ve bir çubuğa ucu bağlanmış fitil kalıbın içine sarkıtılır. Karışım kalıba dökülür. Soğuyana kadar oda sıcaklığında bekletilir. Tamamen katılaşınca kalıptan çıkarılır.

Mum Kokuları

Mum kokuları evimizin, odamızın havasını değiştiren, bulunduğumuz ortama farklı bir ambiyans katan esanslardır. Lavanta, kakao, vanilyadan tutun okyanus, gül, sakız, kurabiye kokulu olanlarına kadar onlarca çeşit kokudan istediğinizi seçebilirsiniz. Evde kendiniz mum yaparken esansları karıştırabilir ve eşsiz kokular elde edebilirsiniz.